Насильство над жінкою: черговий скандал у психоневрологічному інтернаті в Мукачеві
У цьому матеріалі ми розповімо, як в Україні працює система виховання сиріт. Про те, як людина, що не порушувала ніяких законів, стала заручником і знаходиться в неволі. Історія яка шокувала безліч закарпатців.
Днями вийшов у світ сюжет програми «Гроші» головною героїнею якого стала підопічна Мукачівського психоневрологічного інтернату Едіта Балог, яка все життя провела в держаних закладах.
Едіту залишили батьки в ранньому віці тому що немали за що її утримувати.
У жінки 2 група інвалідності, діагноз олігофренія, вона є недієздатна. Не може приймати рішення без опікуна і приречена довічно жити в психоневрологічному інтернаті.
Це все їй подарувала українська система виховання сиріт. Суспільство ставить на тобі клеймо божевільний і переводить тебе у психоневрологічний диспансер.
Едіта Балог звернулася до журналістів програми «Гроші» з проханням допомогти їй отримати дієздатність.
«Я мрію дуже вийти з цього інтернату і жити як нормальні люди, заробляти на себе» - слова Едіти.
Цей сюжет викликав неабиякий резонанс у соцмережах. Людей вразила не лише розповідь самої героїні, а й поведінка керівника закладу. Який поводив себе агресивно, кидався на журналістів в присутності правоохоронців.
Журналістам «Грошей» вдалося поспілкуватися з Едітою лише тільки після вказівки голови Закарпатської облради Олексія Петрова
Також журналістам вдалося поспілкуватися з психологом який раніше працював у цьому інтернаті. Вона стверджує, що Едіта цілком здорова.
«Я робила її тест, у неї один із найкращих результатів, пристосовуваність у неї високий бал, майже 300%» - зазначає колишній психолог інтернату.
Едіта розповідає зі сльозами на очах — Я ніколи не ставала на коліна і не молилася. Але Бог дав так, що я стала на коліна і молилася щоб Бог дав мені, щоб я не помішалася. Бог дав мені так що до сьогоднішнього дня я здорова.
Все, що відбувалося у спецзакладі під час знімання сюжету – дивіться у відео:
Цей сюжет викликав шквал коментарів в закарпатському сегменті соцмережі Фейсбук. Більшість коментаторів зауважує на тому, що це свого роду бізнес на знедолених про який усі знають, але ніхто нічого не робить задля того, щоб ситуація змінилася.
Також сама героїня сюжету відповівши на запитання журналіста: – «чи може директор інтернату допомогти в отримані дієздатності», сказала, – «їм вигідно, я вважаю чим більше підопічних, тим більше грошей».
Також подібні інциденти щодо порушення прав підопічних цього інтернату фіксували і раніше. Зокрема, у 2017 році за фактами порушення прав у Мукачівському психоневрологічному інтернаті прокуратура розпочала кримінальне провадження.
Тоді були встановлені факти незаконного застосування ізоляції до осіб з психічними розладами у підвальній кімнаті з металевою решіткою на дверях, заборони підопічним знаходитись у власних кімнатах в денний час, залучення до сільськогосподарських робіт недієздатних осіб, яким не рекомендована працетерапія. Водночас виявлено факти, коли недієздатні підопічні інтернату, які мають опікуна та всупереч закону підписують офіційні документи (відомості) на отримання соціальної допомоги (адже жодного правочину такі особи вчиняти не можуть, через те, що не мають необхідного обсягу цивільної дієздатності).
Мукачівською місцевою прокуратурою, за виявленими фактами порушення прав підопічних у Мукачівському психоневрологічному інтернаті внесено відомості до ЄРДР за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України – службова недбалість.
Досі про результати цієї справи офіційно не повідомлялося, в єдиному реєстрі судових рішень відповідних відомостей також не знайдено.
Коментарі - 0