Друге велике падіння: чому Facebook, Instagram, WhatsApp, Messenger і Oculus VR впали

05.10.2021 10:19 169 0

Що сталось з найпопулярнішою мережею у світі та її платформами.

Facebook разом з афільованими платформами Instagram, WhatsApp, Messenger, Oculus VR став жертвою другого в своїй історії глобального збою, інформує ЕП.

За даними ресурсу Downdetector, проблеми почалися близько 18:39 за київським часом.

Збої в роботі викликали масовий хаос і вплинули на користувачів по всьому світу, особливо на тих, хто використовує сервіси для спілкування. 

The Washington Post відзначає, що відключення WhatsApp було особливо важким для тієї частини світу, яка в значній мірі покладається на нього при обміні повідомленнями, особливо це стосується двох десятків країн, де цей додаток є лідером на ринку обміну повідомленнями.

Згідно зі звітом Global Web Index про тенденції користувачів соціальних мереж за 2020 рік, в семи країнах, включаючи Кенію, Малайзію і Колумбію, більше 90% людей у ​​віці від 16 до 64 є щомісячними користувачами WhatsApp.

На Близькому Сході, де громадськість та уряди в значній мірі покладаються на Facebook і WhatsApp, відключення означало майже повне відключення зв'язку. Телефонні дзвінки і текстові повідомлення в таких країнах, як Ліван і Йорданія, коштують дорого, тому жителі особливо часто звертаються до WhatsApp.

Додаток також пропонував зашифровані голосові виклики, що є важливою функцією в регіонах, які знаходяться під пильним урядовим наглядом. У деяких країнах, включаючи Ліван, політичні та громадські оголошення робляться майже виключно через Facebook.

Загалом платформи Facebook були недоступні протягом шести-семи годин і почали повільно повертатися в онлайн після 01:00 за київським часом.

"Facebook, Instagram, WhatsApp і Messenger повертаються в онлайн-режим. Вибачте за цей зрив сьогодні. Я знаю, наскільки ви покладаєтеся на наші послуги, щоб залишатися на зв'язку з людьми, які вам дорогі", – написав на своїй сторінці в FB Марк Цукерберг о 01:54 за київським часом.

Після глобального збою також почалися перебої в роботі месенджера Telegram, який не входить до Facebook-сім'ї. Telegram повідомив у Twitter, що "радий, що усі зареєстровані облікові записи переходять з WhatsApp, але серверам складно впоратися з усім відразу".

Що ж сталось, і чому виник цей глобальний збій, уже другий для Facebook за останні два роки?

Інтернет не знає, де шукати facebook.com

"Ми знаємо, що деякі люди мають проблеми з доступом до наших програм та продуктів. Ми працюємо над тим, щоб якомога швидше нормалізувати ситуацію, і приносимо вибачення за можливі незручності", – писав в Twitter в перші часи збою директор з комунікацій Facebook Енді Стоун.

Подробиць в компанії не повідомили. На 06:00 за київським часом у провідних світових ЗМІ була відсутня достовірна інформація про причини глобального збою. Опитані технічні спеціалісти висували свої версії того, що відбувається.

"Щось сталося всередині Facebook, що зіпсувало налаштування їх мережі, зокрема ті налаштування, як дозволяють Facebook спілкуватися з рештою світу та отримувати доступ до Інтернету", – сказала The Washington Post старший аналітик з безпеки компанії Verica Кортні Неш.

Директор з аналізу компанії з моніторингу мереж Kentik Дуг Медорі припустиі, що проблема в маршрутах протоколів прикордонного шлюзу Facebook або шляхах, які дозволяють маршрутизаторам обмінюватися інформацією. Медорі називає маршрути протоколів "основою того, як працює Інтернет".

Тобто, вірогідно збій був викликаний помилкою DNS (сервера доменних імен) – це структура імен, що формує інфраструктуру інтернету. Тобто, коли користувачі пробували перейти на facebook.com, інтернет не знав, де знайти facebook.com.

За словами Медорі, маршрути Facebook були скасовані 4 жовтня вранці (за східним стандартним часом), і програми Facebook неможливо були знайти в інтернеті, оскільки ці маршрути містили адреси серверів систем доменних імен Facebook.

Системи DNS перетворюють знайомі веб-адреси, такі як facebook.com, у ряд цифр, які можуть читати комп’ютери. Коли у серверів виникають проблеми у спілкуванні, це може зробити веб-сайти недоступними.

Цю версію підтверджує твіт технічного директора Facebook Майка Шрепфера, в якому він вибачався і казав, що "ми відчуваємо проблеми з мережею, і команди працюють якомога швидше для налагодження та відновлення".

Налагодження, яке потребує ручного втручання

Телеграм-канал на 72 тисяч підписників "Ghost In the Block" оприлюднив більш детальну інтерпретацію попередньої версії причин падіння Facebook і афільованих платформ.

"О 18: 50 в мережі Facebook "розкатали" оновлення на все своє мережеве обладнання, яке займалося анонсами BGP (Border Gateway Protocol – протокол динамічної маршрутизації), яке оголошує маршрутизацію до їх сервісів. Це призвело до повної зупинки зв'язку між сервісами Facebook, а разом з цим і припинення обслуговування їх DNS:

Сторінка входу на facebook.com буквально у всьому світі близько півгодини-години показувала: "Can not resolve domain". WhatsApp і Instagram також належать FB і розміщуються на їх майданчику, в зв'язку з чим вони також стали недоступні.

Щоб все налагодити, потрібне ручне втручання: 1) у всі BGP-роутери; 2) у всіх датацентрах. 3) у всіх точках присутності Facebook.

Це втілити у життя дуже складно: фізичного доступу до всіх потрібних ЦОДів (Центрів обробки даних) немає, а там, на місцях, фізично зараз присутні не найдосвідченіші чергові співробітники. Їх руками доводиться проводити маніпуляції з великою затримкою, адже інженери з головного офісу не можуть миттєво "прилетіти" в усі необхідні датацентри.

Все ускладнюється епідеміологічною ситуацією: фізичну присутність персоналу в датацентрах скорочено.

Крім того, у співробітників Facebook через настільки масштабні проблеми стали недоступні внутрішні засоби комунікації. З цієї причини вони змушені координувати всі роботи через інші платформи, що також уповільнює вирішення проблеми.

Сервіси не працюють занадто довго, тому аудиторія Facebook, Instagram & WhatsApp плавно перетікає в інші мережі і месенджери, які переживають дуже різкий наплив трафіку, що виглядає з боку як уповільнення їх роботи", – зазначалось в повідомленні.

Пізніше в Facebook підтвердили, що причною шестигодинного збою на ресурсах стала зміна конфігурації маршрутизаторів.

Як виглядає паралізований Facebook

Проблеми, викликані змінами конфігурації маршрутизаторів, фактично паралізували комунікації в компанії. 

В коментарі для The Washington Post ймовірний співробітник соцмережі анонімно повідомив, що впала навіть внутрішня комунікаційна платформа Facebook – Workplace, 

Значна кількість робітників соцмережі також втратила доступ до сторонніх інструментів таких, як Slack, тому, що механізм Facebook для входу в ці інструменти також не працював.

Крім цього, співробітники компанії певний час не могли увійти до офісів компанії  – у людей елементарно не працювали перепустки до вхідних дверей.

Всередині Facebook відключення порушило майже всі внутрішні системи, які співробітники використовують для спілкування та роботи. Кілька співробітників соціальної мережі розповіли The Verge, що вони вдалися до розмов через свої надані роботою облікові записи електронної пошти Outlook, хоча співробітники не можуть отримувати електронні листи із зовнішніх адрес.

Співробітники, які до відключення були зареєстровані в таких інструментах як Документи Google і Zoom, тривалий час не могли ними користуватися. Будь-який працівник, якому потрібно було увійти за допомогою своєї робочої електронної пошти, блокувався.

Цукербергу дісталось не тільки через збої 

Компанія на трильйон доларів, яка може похвалитися 2,9 мільярдами активних користувачів щомісяця, не працювала щонайменше шість години.

Через зупинку роботи соцмереж компанії Facebook її засновник Марк Цукерберґ за декілька годин втратив 6 мільярдів доларів статків і опинився на шостій позиції у списку найзаможніших людей світу зі статками у 116,8 млрд доларів, за даними Forbes.

Втім, ймовірно, це не пов'язано суто із збоями.

ЗМІ відзначають, що зниження відбулося в межах більш глобальної тенденції зниження акцій, викликаної тим, що Facebook опинився під контролем у Сенаті США після того, як викривач інформації Френсіс Хауген передала внутрішні документи соціальної мережі до The Wall Street Journal.

Видання також оприлюднило велику статтю про те, що Instagram суттєво негативно впливає на психічне здоров’я підлітків, особливо дівчат і в Facebook про це добре відомо.

Це вже другий глобальний збій

Варто також нагадати, що перший найбільший збій у своїй історії Facebook пережив ще 14 березня 2019 року. Тоді сервіси Facebook, Instagram, WhatsApp "впали" по всьому світу більш ніж на 14 годин. Увесь цей час головні інформаційні платформи для багатьох людей виявилися недоступними.

Тоді, у відповідь на чутки, опубліковані в інших соціальних мережах, компанія заявила, що збої не були результатом DDoS-атаки, яка навантажує цільові служби надзвичайно великими обсягами трафіку.

Телеканал NBC News згодом повідомив, що причина була пов'язана з "перевантаженими" базами даних.

Теги: новини

Коментарі - 0

Поки немає коментарів, будьте першим, залиште свій відгук!