Чому українці бояться щеплень від COVID-19

07.03.2021 22:33 250 0

ТСН з'ясовувала, чому декому вакцина досі здається страшнішою за COVID-19, хто такі "антивакцинатори" і кому вигідний цей рух, і чому середньовічний страх перед вакциною - куди небезпечніший, ніж можливі побічні реакції.

Україну накрила нова – третя – хвиля пандемії COVID-19. Але декому вакцина досі здається страшнішою за коронавірус. У соцмережах українців лякають тяжкими побічними ефектами, які можуть виникнути після щеплення. Тим часом у світі триває запекла боротьба за кожну ампулу вакцини.

Кожна країна добре розуміє - або вдасться вчасно вколоти, або людські й економічні втрати перевершать найчорніші прогнози. Та раптом, подолавши раніше недосяжну наукову й технологічну проблему вироблення антиковідного препарату, світ зустрівся з потужною хвилею  фобії перед вакцинуванням. Україна - не стала винятком. 

Деякі українці не довіряють уряду і бояться наслідків щеплення. Але науковці пояснюють - усе навпаки - ефективність разом із безпекою препарату - головні характеристики.

"Коли вакцини не виявили жодного негативного ефекту у тварин, формується імунна відповідь. Лише тоді дозволяють дослідження на людях. І перша фаза дослідження вивчає саме побічні реакції", - каже інфекціоніст Федір Лапій.

Побічні, але не фатальні. Про них чесно кажуть, що для їхнього вивчення треба десятиліття. Але коли вибір між тим аби тебе обсипало і тим, щоби померти, ніхто чекати не буде. Це в теорії розуміють усі. На практиці ж, купа людей дістає зиск якраз від фейків.

Кому потрібні фейки?

І передусім – політики.

"Політика гріє на цьому свої руки. Спекулює, безумовно", - вважає інфекціоніст Федір Лапій. 

"Вони використовують слова, які не варто застосовувати", - додає лікар, викладач школи охорони здоров'я Володимир Курпіта.

Звичайна ніби тактика. Усе, що робить твій політичний опонент, називати поганим. Біда в тім, що зараз під критику потрапила вакцина. Зокрема, Covishield.

А посли різних країн світу вже оголосили, що зареєстрували таку ж вакцину, як в Україні.

Депутати фракції "Опозиційна платформа За життя" пішли далі й запускають іще одну лякачку.

"Звернулися медики, що прийшло розпорядження про обов'язІ хоч це взагалі виглядає як цілковита маячня, бо про яке насильницьке вакцинування може йтися, якщо вакцини не вистачає навіть тим, хто хоче вколотися, страхачки ширяться далі.

"У нас є антиукраїнські партії, ОПЗЖ, які однозначно будуть підливати масла в вогонь. Так само, як вони запускали антивакцинальні фейки 2008 року. Вони беруть московські методички і по ним працюють", - каже інфекціоніст Федір Лапій.

Не виняток, кажуть експерти, їхня антивакцинальна риторика спрямована не проти вакцинації загалом, а лише проти вакцин будь-якого походження, окрім російського. 

Та насправді антивакцинатори існують далеко не перший рік. Рух антивакцинаторів зростає останнім часом не тільки в Україні, в усьому світі. Найвищий рівень був у Франції та Італії. 

То чого бояться люди?

Побічних реакцій. А це може бути головний біль, підвищення температури, слабкість, алергічна реакція в місці щеплення, і страшніше – короткочасний параліч лицьового нерва й анафілактичний шок.

Щоправда, за статистикою МОЗу, в Україні на 10 тисяч проведених вакцинацій зафіксували лише 126 незначних алергічних реакцій. Практично всі вони мали легку форму. Тобто, щось хоч трохи відчули 12 людей із кожної тисячі.

Одна доба підвищеної температури – невже це страшніше, ніж два, три тижні під киснем?

У світі 116 мільйонів осіб захворіли на COVID-19. Майже три мільйони пацієнтів померли. Вакцинувалися близько трьохсот мільйонів. Смертельних випадків – жодного.

Нині в Україні вакцинувалися понад  17 тисяч громадян і тільки однією дозою. Для порівняння, в Сполучених Штатах Америки щепили понад 85 мільйонів осіб.

Та схоже, першою країною з повним колективним імунітетом,

Найбільший показник у світі: в Ізраїлі понад половину дорослого населення повністю вакцинували від COVID
стане Ізраїль. В країні вже 52% дорослого населення повністю прищепилося вакциною від коронавірус 

Коментарі - 0

Поки немає коментарів, будьте першим, залиште свій відгук!